Diyet Yapanların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Kış günlerini kilo almadan geçirmek oldukça zor bir durumdur. Her ne kadar kilo almamak için çaba göstersek de bazen bunun önüne geçemeyebiliyoruz. Bu durumun en büyük nedenlerinden biri ise metabolizmamızdan kaynaklanıyor. Elbette daha önceki yazılarımızda kışı nasıl kilo almadan atlatabileceğimizden bahsetmiştik. Şimdi ise kışı kilo alarak geçirenler için bir yazı paylaşacağız. Kışı kilo almış bir şekilde geçiren ve diyet yapmak isteyenler için bazı dikkat edilmesi gereken noktaları bir araya getirdik.

Protein Bakımından Zengin Bitkiler

1.Kişiye Özel Diyet

Öncelikle diyet yapmaya başlamadan evvel dikkat etmeniz gereken konu, diyetinizin sadece size özel olmasıdır. Yani yapacağınız diyetin, sizin yaşınıza, kilonuza, yaşam tarzınıza, vücut yağ-kas oranınıza hatta beslenme alışkanlıklarınıza özel hazırlanmış olması önemlidir. Çünkü size özel olmayan diyetler, kontrolsüz bir şekilde kilo vermek demektir. Bu da vücut sağlığınız için oldukça tehlikelidir. Bundan dolayı mutlaka doktorunuzdan yardım almalısınız.

kisiye-ozel-diyet

2.Sıvı Tüketmek ve Hareketlilik

Bildiğiniz gibi su, insanlar için olmazsa olmazdır, özellikle de vücudumuzun büyük bir çoğunluğunun sudan oluştuğunu düşünürsek. Bu nedenle aldığınız besinlerle birlikte bol su tüketmek de gereklidir. Normal bir insan günde yaklaşık olarak 2 litreye yakın su tüketmelidir. Tüketilen su sayesinde hem metabolizmamız hızlanır hem de vücutta biriken artık maddeler daha kolay dışarı atılır. Hızlanan metabolizmamız sayesinde ise yağ yakma daha rahat gerçekleşir. Diyet yapıyorsanız bol su tüketmeyi ihmal etmeyin.

sivi-tketimi-ve-harektlilik-2

Hareket etmek, enerji tüketimi açısından oldukça önemlidir. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi kışın alınan kiloların en büyük sebebi hareket eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Soğuyan havalarla birlikte eve tıkılıp kalmak ve hareket etmemek kilo almanıza neden olur. Hem kilo vermek hem de kilo almayı engellemek için düzenli olarak spor ve egzersiz yapın. İster yüzme isterseniz aerobik tercih edebilirsiniz. Fakat spor ve egzersizi aksatmamalısınız.

3.Yanlış Kilo Vermek

Kilo vermek uğruna bazı zevklerimizden vazgeçebiliriz. Daha çok kilo vermek için bazı besinleri azaltıp bazı besinleri arttırabiliriz. Fakat önemli olan dengeyi kurmaktır. Mesela karbonhidrat almayı bırakıp, az kalorili ve bol proteinli besinler tüketmek size yarardan çok zarar verecektir. Çünkü bol proteinli besinler anlık kilo kaybına neden olur. Anlık kilo kaybı ise sandığınızın aksine yağ yakarak sağlanmaz. Kas ve su kaybına neden olur. Kaybedilen her 1 gram kas aynı zamanda 3 grama yakın su kaybı demektir. Bu durumda ise kollarınız, bacaklarınız ve yüzünüz gitgide incelmeye başlar. Yağların depolandığı göbek ve kalçalarınızda ise incelme olmaz.

yanlis-kilo-vermek