Protein Bakımından Zengin Bitkiler

Hepimizin bildiği gibi protein vücudun en önemli ihtiyaçlarının başında gelmektedir. Genellikle protein ihtiyacımızı karşılamak için de hayvansal gıdaları tercih etmekteyiz. Süt, yumurta, peynir ve et gibi hayvansal gıdaların protein zengini olması ihtiyacın tam anlamıyla karşılanmasına yardımcı olur. Fakat bazılarımız hayvansal ürünleri tercih etmek istemez. Vegan ya da vejetaryenseniz veya bu tip diyetleri uygulayan biriyseniz hayvansal ürünlerden tercih etmemeniz normaldir. Fakat günlük olarak yeterli protein miktarını almanız gereklidir. Kadınların günlük olarak yaklaşık 46 gram protein alması gerekirken, erkeklerin 56 gram alması gerekmektedir. Vegan diyeti veya vejetaryen diyeti uyguluyorsanız protein ihtiyacınızı karşılamak için protein zengini bitkilerden faydalanabilirsiniz. Biz de bundan dolayı protein zengini bitkiler hakkında ufak bilgileri bir araya getirdik.

1.Fasulye ve Mercimek

Fasulye ve mercimeğin protein zengini olduğunu bilmeyenimiz kalmadı sanırım. Ülkemizde hemen her evde bulunan ve sürekli olarak tükettiğimiz fasulye ve mercimekler protein deposu diyebiliriz. Bir su bardağı kadar fasulyede yaklaşık olarak 14-15 gram protein bulunur. 1 su bardağı kadar mercimekte ise bu rakam yaklaşık 17-18 gram kadardır.

kuru-fasulye-tarifi

2.Badem

Badem, kuruyemişler içerisinde oldukça faydalı bir besin olarak öne çıkıyor. İçeriğindeki E vitamini ve birçok mineral sayesinde sağlık için oldukça faydalı. Bunun yanı sıra protein bakımından da oldukça zengin bir besin. 1 su bardağı kadar bademin içeriğinde 30 grama yakın protein bulunmaktadır.

badem

3.Brokoli

Diyet yapanların yakından tanıdığı bitkilerden biri olan brokoli de protein bakımından oldukça zengin bir besindir. 1 su bardağı kadar brokolinin içeriğinde ise 6 grama yakın protein bulunmaktadır. Ayrıca içeriğindeki mineraller ve antioksidanlar da vücut için oldukça faydalıdır.

brokoli-diyeti

4.Tahin

Çok yakından tanıdığımız ve protein bakımından oldukça zengin olan bir diğer besin ise tahindir. Özellikle de pekmezle birlikte tükettiğimiz tahinin içeriğindeki B vitamini ve mineraller vücut için oldukça yararlıdır. 2 kaşık tahinin içeriğinde ise 10 gram kadar protein bulunmaktadır.

tahin

5.Tofu

Genellikle vegan beslenen kişilerin sıkça tercih ettiği besinlerden biri olan tofu ile devam edelim. Özellikle son zamanlarda adını fazlaca duyuran tofunun bir kalıbında yaklaşık olarak 10 gram kadar protein bulunmaktadır. Gün geçtikçe, tofunun kullanıldığı daha çok tarif çıktığını da söylemekte yarar var.

Bunların yanı sıra spirulina, bezelye, kabak çekirdeği, yulaf, kinoa gibi besinler de protein bakımından oldukça yüksek besinlerdir. Vegansanız veya vegan diyeti yapıyorsanız bu bitkileri mutlaka tüketmeye çalışın. Böylelikle günlük protein ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

tofu