Yağlanan Saçlar İçin Çözümler

Birçok kadın saçlarının çabuk ve aşırı yağlanmasından şikayetçidir. Yağlanan saçlar hem kirli bir görüntü oluşturur hem de saçınızın sönük durmasına neden olur. Bunun yanı sıra uzun uğraşlar sonucu şekil verdiğiniz saçınızın bozulmasına da neden olur. Çabuk yağlanan saçların sebebi ise her zaman cilt tipinizden kaynaklanmayabilir. Cilt tipiniz yağlı olmasa bile yaptığınız yanlış işlemler veya yapmadığınız şeylerden dolayı da saçlarınız çabuk yağlanabilir. Bunun önüne geçmek ve saçınızın çabuk yağlanmasını engellemek için bazı ipuçlarını bir araya getirdik. Bakalım çabuk yağlanan saçlar için neler yapabiliriz?

Öncelikle saçlarınızla çok fazla oynamamalı ve dokunmamalısınız. Çünkü ellerinizde bulunan kir ve ter saçınıza temas ettiğinde saçların yağlanmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için saçlarınızla oynamaktan ve dokunmaktan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

duzlestirici

Saçlarınızın yağlanmasını engellemek için sıcak su ile duş almaktan da kaçınmalısınız. Çünkü sıcak su ile yıkanan saç derisi daha kolay kurur ve saç deriniz önlem olarak daha çok yağ salgılar. Bunun için sıcak su ile saçınızı yıkamamalısınız. Bunun yanı sıra saçlarınızı çok sık yıkamanız da oldukça sakıncalı olacaktır. Her gün yıkanan saçlar doğal koruyucu katmanını kaybettiğinden daha çabuk yağlanacaktır.

fruit-01

Saçlarınızı çok sık düzleştirmekte yağlanmaya neden olur. Düzleştirilen saçlar başınıza daha yakın durduğu ve sürekli temas ettiği için daha kolay yağlanır. Ayrıca aşırı ısıdan dolayı da saçlarınız kurur ve saç deriniz önlem olarak yağ salgısını arttırır. Bu nedenle düzleştiricileri ve fön makinelerini çok sık ve uzun süre kullanmamanızı tavsiye ederiz.

lemon-dye

Beslenme alışkanlıklarınız da yağlanmayı etkilemektedir. Aşırı yağlı besinlerden ve cildin yağlanmasına neden olacak besinlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Cilt tipiniz yağlı cilt ise fast food ürünlerini hayatınızdan çıkarmaya bakın.

sac-yikama

Saçlarınız aşırı yağlanıyorsa limondan faydalanabilirsiniz. Bunun için 1 limonun kabuğunu ince şekilde rendeleyin ve 1 tatlı kaşığı olacak şekilde ufak ufak kıyılmış ıhlamur yapraklarını, 500 ml kadar soğuk suyla karıştırın. Bu karışımı kaynatın ve 10-15 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzerek 7-8 adet limonun suyu ile karıştırıp bir şişeye doldurun. Bu karışımı 2 gün dinlenmesi için bekletin. 1 litre durulama suyuna, karışımın 8’de 1’ini karıştırın. Bu suyla saçlarınızı duruladığınızda yağlanmanın azaldığını fark edeceksiniz.