Tok Tutan 10 Yiyecek

Gündelik hayat içerisinde birçok insan hayatın hızlı temposundan dolayı düzenli beslenememektedir. Hızlı temponun sonucu olarak öğün atlayan insanlar daha çok kilo almaya başlıyor. Bunun en büyük sebebi ise zamandan kazanmak için tüketilen hazır besinler, fast-food ve yüksek kalorili yiyeceklerdir. Bu besinler insanları daha çok acıktırıyor ve daha fazla yemelerine neden oluyor. Fakat bazı besinleri tüketerek daha uzun süre tok kalmanıza ve diyete yardımcı olur. Böylelikle fast-food tarzı yağlı ve yüksek kalorili yiyecekler tüketmek zorunda kalmazsınız.

Diyet Yapanların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

1.Yumurta

Bildiğiniz gibi yumurta adeta protein deposudur. Bunun yanı sıra tok tutma özelliği de bulunan yumurtayı her sabah haşlanmış şekilde tüketebilirsiniz. İsterseniz omlet şeklinde de tüketebilirsiniz.

yumurta

2.Yeşil Çay

Yeşil çay, birçok faydası olan besin maddelerinden biridir. Karbonhidratların kana karışma sürelerini uzatan yeşil çay aynı zamanda uzun süreli tok kalmanıza da yardımcı olur. Günlük 2 ya da 3 bardak yeşil çayı öğün aralarında tüketerek tok kalabilirsiniz.

3.Az Yağlı Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri içerdikleri protein sayesinde uzun süre tok kalmanıza yardımcı olan besin maddelerindendir. Elbette tam yağlı süt ve süt ürünleri yerine yarım veya az yağlı olanları tercih etmeniz de yararlı olacaktır.

4.Çorbalar

Çorbalar, daha kısa sürede doymanıza yardımcı olur. Öğünlerinizde ana yemekten önce tüketeceğiniz sebze çorbaları sayesinde ana yemekleri çok fazla tüketmenize engel olur. Ayrıca uzun süre tok tuttuğu için de hazır besinlerden uzak durabilirsiniz.

corba

5.Yulaf

Hem düşük kalorili hem de besleyici olan yulafları sütle karıştırarak tüketebilirsiniz. Özellikle ara öğünlerde kuru meyvelerle birlikte tüketirseniz uzun süreli tokluk sağlayacaktır.

6.Kuruyemişler

Kuruyemişler de tok tutan besinlerdendir. İçeriğinde katkı maddesi ve şeker gibi zararlı öğeler barındırmaması ve lif bakımından zengin besinler olmaları tok tutmalarında oldukça etkilidir. Ayrıca gün içerisinde akşam saatlerinden önce tüketmenizde de fayda var.

7.Salatalar

Öğünlerinizde yemeklerin yanında salata yemeniz tokluk hissinizin uzun süre devam etmesine yardımcı olur. Ayrıca lif bakımından zengin oluşları ve şeker bulundurmamaları fazla yemenizi engeller.

8.Tarçın

Tarçın, kan şekerini düzenlenmesinin yanı sıra iştahınızı keser. Gün içerisinde tarçın tüketerek fazla yemenizi ve fast-food tarzı yiyecekleri tüketmenizi engelleyebilirsiniz.

9.Sirkeler

Sirkeler, içeriklerinde bulunan asetik asit sayesinde sindiriminizi yavaşlatır. Ayrıca kan şekerinizi düzenler ve tokluk sürenizi daha da arttırır.

10.Zeytinyağı – Limon

Günlük olarak zeytinyağı tükettiğiniz zaman metabolizmanız düzenlenir ve daha rahat kilo verebilirsiniz. Salatalarınızda zeytinyağı ve limon kullanarak tokluk hissinizi arttırır ve uzun süre tok kalmanıza yardımcı olursunuz.