Cildimi Güzelleştirmek İçin Ne Yapmam Gerekir?

Günümüzde birçok kadın ciltlerinin güzelleşmesi için uğraşmaktalar. Bunun için de çeşit çeşit kremler, kozmetik ürünleri almakta ve çok fazla para harcamaktalar. Fakat bazen atılan yanlış adımlar ve yanlış uygulamalar cildinizin güzelleşmesine engel olmaktadır. Bu da harcanan paranın boşa gitmesine ve cildin kötü görünmesine neden olur. Bunun yanı sıra doğru adımları atarak hem güzel hem de sağlıklı bir cilde kavuşmanız mümkündür. Daha önceki yazılarımızda cilt sağlığınız için uzak durmanız gereken şeylerden bahsetmiştik. Yanlış yapılan uygulamaları, kullanılmaması gereken ürünleri anlatmıştık. Bu yazımızda ise cilt sağlığı ve cilt güzelliği için yapmanız gereken temel uygulamalardan bahsedeceğiz.

2017 İlkbahar Yaz Makyaj Trendleri

İlk olarak cilt temizliğinden başlayalım. Cildinizin temiz olması cilt sağlığınız için oldukça önemlidir. Temiz olmayan ciltler akneye ve bir takım sorunlara gebedir. Ayrıca gözeneklerin temizlenmemesi cildin nefes almasını engellemektedir. Bu da yine cilt için sorun teşkil etmektedir. Bunun önüne geçmek için cildin temizlenmesi gerekir. Temizlik kremini, köpük içermeyen temizleyicileri, sütü tercih edebilirsiniz. Ayrıca daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi temizleyicinin SLS içermemesi oldukça önemlidir.

gunes-lekesi

Özellikle yağlı cilt tipine sahip kişiler tonik kullanmaya özen göstermelidir. Asidik tonik denilen tonikler düzenleyici etkisiyle cildin görünümünü güzelleştiriyor. Bunun yanı sıra cilt bakımına da oldukça fayda sağlıyor. Tonik sayesinde cilt bakımınız daha da kolay bir hale geliyor. Tonik seçerken de salisilik asit içeren tonikleri tercih etmenizi öneririz.

tonik

Bunlara ek olarak cildin ihtiyaç duyduğu en önemli şey nemdir. Nemden mahrum olan ciltler sağlıksız bir hale gelerek güzelliklerini ve canlılıklarını kaybeder. Bunun önüne geçmek için nemlendirici kremler, serumlar kullanabilirsiniz. Elbette bu ürünleri seçerken cilt tipinize uygun olanları seçmeniz gerekli. Cildiniz ister kuru ister yağlı olsun. Cildiniz her zaman neme ihtiyaç duyar. Bunun için de bakımlarını ihmal etmemeniz gerekir.

temizleme

Tüm bunların yanı sıra cildi korumak da oldukça önemli bir adımdır. Cildinizi dış etkenlere karşı korumak, onun zarar görmesini engellemek bakım yapmak kadar önemlidir. Özellikle güneş gibi etkenler cildinizi oldukça kötü etkileyebilir. Elbette sadece güneş değil, başka etkenler de cildinizi olumsuz etkileyebilir. Bunun önüne geçmek için de mutlaka koruyucu kremler kullanmanız gereklidir.