Cilde Ne İyi Gelir?

Günümüzde çoğu kadın cilt sorunlarından yakınmakta ve bu sorunlara çare bulabilmek için hem zaman hem de para harcamaktadır. Fakat bazen bu sorunlardan ne yaparsanız yapın kurtulamayabilirsiniz. Yapılan işlemler, kullanılan kozmetik ürünleri bu sorunları gidermekte etkili olamaz. Bazı kadınlar ise oldukça şanslı doğarlar. Genlerinden aldıkları güçle kusursuz bir cilde sahiptirler. Fakat bu durumunda beraberinde getirdiği sorunlar vardır. En büyük sorun ise o kusursuz cildi kuruluktan, güneş ışınlarından, yaşlandıkça çoğalan kırışıklıklardan ve bunlara benzer çevre şartlarına bağlı etkilerden korumaktır.

Makyaj Malzemeleriyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Öncelikle doğaldan yana olmanızı tavsiye ederiz. Nasıl ki yiyeceklerinizde doğal ve organik ürünleri arıyorsanız kullandığınız ürünlerde de doğal olanları tercih edin. Ülkemizde genellikle doğal olduğunu iddia eden çoğu marka doğal ürünler kullanmıyor. Bu nedenle Avrupa ve Amerika’da üretilen kozmetik ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler genellikle “Doğallık Damgası” yazılı ürünlerdir. Kullandıkları bileşenlerin doğal olmasına özen gösterirler ve bunu belgeletirler. Bunun yanı sıra her bölge için ayrı ürün kullanmanız da önemlidir. Özellikle de göz çevresi için farklı ürünler kullanmak hassas olan göz çevresi için yararlı olacaktır. Ayrıca birden çok ürün kullanacaksanız aralara bekleme süreleri koymalısınız. Çünkü cildinize uyguladığınız bir ürün daha tam nüfuz etmeden diğerini uygulamak, önceki ürünün etkisini azaltır. Bunun yanı sıra kullandığınız ürünlerin ne kadar çok bileşeni olursa problem çıkma olasılığı o kadar artar. Ürün seçerken mümkün olduğunca az bileşenlileri tercih edin.

cilt-kremleri

Bunların yanı sıra cildinizi güneşten korumakta oldukça önemlidir. Tek kat süreceğiniz güneş kremi üzerine güneş koruması sunan bir fondöten kullanmak cildinizin güneşten olumsuz etkilenmemesi için faydalı olacaktır. Buna ek olarak domates yemek de güneşin zararlı etkilerinden korunmada oldukça yararlı oluyor. Yemeklerinizden domatesi eksik etmemeniz de fayda var.

Sağlıklı bir yaşam da cilt sağlığı için önemlidir. Cildiniz de vücudunuzun bir parçası olduğuna göre zararlı alışkanlıklar vücudunuza zarar verdiği gibi cildinize de zarar verir. Elbette faydalandığınız vitamin ve minerallerde cilt sağlığınızı arttırır. Sigarayı bırakmanız, yeşillikleri daha çok tüketmeniz, yüksek kolesterollü ve yağlı yiyeceklerden uzak durmanız hem vücut sağlığınız hem de cilt sağlığınızın iyiye gitmesine yardımcı olacaktır. Buna ek olarak stresten uzak durmanız da gerekli. Stres, hem vücut sağlığınızı riske sokar hem de cildinizin güzelliğini. Bu nedenle kendinizi stresten uzak tutmaya çalışın.

Cilt bakımlarınızı düzenli ve sık yapmanızda da fayda var. Mesela haftalık olarak detaylı bir bakım yapmanız cildinizin güzelleşmesine ve kusursuz bir hale gelmesinde önemli rol oynayacaktır. Ayrıca cildinizin nem ihtiyacını mutlaka karşılamalısınız. Cilt tipiniz ne olursa olsun cildiniz neme ihtiyaç duyar.

Doktorunuzu iyi seçmeniz de yararlı olacaktır. İyi bir doktor size cildiniz konusunda daha kolay ve etkili rehberlik edecek ve sorunlarınızın çözümünde yol gösterici olacaktır.