Makyaj Malzemeleriyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüzde neredeyse her kadın makyaj yapmadan sokağa adım atmamakta. Makyaj hemen hemen her kadının günlük rutini haline gelmiş durumda. Fakat makyaj konusunda bildiklerimizin hepsi doğru mu? Doğru bildiğimiz yanlışlar var mı? Tabi ki makyajla ve özellikle makyaj malzemeleri ile ilgili birçok konuyu yanlış bilebiliyoruz. Bu yanlışlar bazen cildimiz için tehlikeli olabiliyor. Bakalım makyaj malzemeleri ile ilgili neleri yanlış biliyoruz?

2017 İlkbahar Yaz Makyaj Trendleri

1.Son Kullanma Tarihi

İlk olarak son kullanma tarihleri hakkında bildiğimiz yanlışlarla başlayalım. Çoğu insan makyaj malzemeleri veya bakım kremleri gibi kozmetik ürünlerinin herhangi bir son kullanma tarihi olmadığına inanır. Bunu bazen çevrenizden de duyabilirisiniz. Fakat bu tamamen yanlış ve zararlı bir durumdur. Çünkü bütün kozmetik ürünlerinin belirli bir ömrü vardır. Siz ürünü açıp kullanmaya başladığınız an bu bu raf ömrü gitgide azalmaya başlar. Kutularının üzerinde bulunan “12M” ya da “6M” gibi yazılara bakarak ürünün raf ömrünü anlayabilirsiniz.

son-kullanma-tarihi

2.Bozulan Kozmetik Ürünleri

Bunun yanı sıra kozmetik ürünlerine hiçbir şey olmayacağı ve bozulmayacağı da söylenir. Maalesef bu bilgide oldukça yanlıştır. Çünkü bu ürünlerin de bir sınırı bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bir ürünü güneşte veya aşırı sıcak havada uzun süre bekletirseniz ürün bozulacak ve kullanılmaz hale gelecektir. Bu ürünü kullanmaya çalışmanız da cilde fazlasıyla zarar verecektir.

bozulmus-kozmetik-urunleri

3.Fondötenler ve Cilt

Kozmetik ürünleri ile ilgili bir diğer yanlış bilgi ise fondötenlerin cilde çok fazla zarar verdiğidir. Aslında bu eskiden doğru olabilirdi. Fakat günümüzde kullanılan yeni nesil fondötenler bileşenlerine eklenen maddelerle oldukça koruyucu olabilmekteler. Nemlendiren, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyanlar gibi birçok çeşidi bulunmakta. Fakat seçim yaparken cilt tipinize uygun fondöten seçmeniz gerekmekte.

Beautiful face of woman with cosmetic foundation on a skin.

4.Maskaralar

Maskaraların ömrü genellikle 3 aydır. 3 aydan sonra maskaranızı değiştirmeniz gerekmektedir. Fakat yanlış bir bilgi “maskaraların kurumadan atılmayacağını” söylemektedir. Eğer maskaranız 3 aylık ömrünü doldurduysa mutlaka atmalısınız. Kuruyana kadar beklemek göz sağlığınız açısından hiç iyi sonuçlar doğurmayacaktır. Bunun yanı sıra “suya dayanıklı maskaralar her gün kullanılabilir” gibi yanlış bilgiler de oldukça fazla durumda. Fakat dışarıda yağmur yoksa bu maskaraları kullanmanıza gerek yok. Çünkü normal zamanlarda da bu maskaraları kullanmak gün sonunda makyajınızı çıkarırken gözlerinizi daha fazla silmek zorunda kalacaksınız. Bu da kirpiklerinizi yıpratacak ve dökülmelerine neden olacaktır.

Kuruyan rimel
Kuruyan rimel