Saç Maşası ve Fön Makinelerinin Zararları

Son yıllarda hepimizin bildiği gibi değişik saç modelleri ortaya çıkmakta ve birçok kadın tarafında da beğenilerek uygulanmakta. Dalgalı saçlar düz saçlar, topuzlar ve daha birçok saç modelini hemen her gün görmekteyiz. Fakat bu durumun arka planında ise saçlara uygulanan zararlı yöntemlerden de bahsetmekte yarar var. Bu sezon trend olan saçlar kadar o saçları yapmak için uygulanan sağlıksız yöntemlere de değinmek istiyorum. Özellikle de saç maşaları ve fön makinesinin zararları dikkatten kaçmayacak kadar fazla durumda. Aslında önceki yazılarımızda bu aletlerin zararlarına az da olsa değinmiştik fakat bir daha bahsetmekten zarar gelmez.

2017 Sonbahar Saç Renkleri

Bildiğiniz gibi birçok kadın saçlarını yaparken bu aletlerden faydalanmakta. Fakat faydalanılan bu aletlerin saçlar için ne kadar zararlı olduğunu çok azı bilmekte. Öncelikle bu aletlerin çok yüksek ısılarda çalıştığını söylemeye gerek yok sanırım. Yayılan bu yüksek ısıyı saça yöneltmek saçın nemini kaybetmesine neden olmakta. Saçların cansız, mat ve yıpranmış görünmesinde en büyük pay sahibi bu aletler diyebilir. Çünkü saçların nemini kaybetmemesi saçların sağlığı için hayati önem taşır. Nemini kaybeden saç kopmalara ve kırılmalara dayanıksız hale gelir. Bu da uzun süreli kullanımlarda geri dönülemez sonuçlara neden olacaktır. Özellikle düzleştirici ve saç maşaları doğrudan saçınıza temas ettiği için fön makinelerinden daha fazla zararlıdır. Bu aletleri mümkün olduğunca az kullanmak, hatta mümkünse hiç kullanmamak en iyi çözümdür. Doğal yollarla saçınıza şekil vermeye çalışmak saçlarınızın sağlığı için yerinde olacaktır. Fakat zor şekillenen saçlara sahipseniz bu durumda mümkün olduğunca az kullanmaya özen gösterin.

duzlestirici

Saç maşaları ve fön makinesinin zararları bunlarla da sınırlı değil elbette. Bu aletler aynı zamanda saçlarınızın elektriklenmesine ve kabarmasına da neden olmakta. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi nemini kaybeden saçlar daha çabuk elektriklenmekte ve kabarmakta.

sac-masasi

Ayrıca saçlarınızın bakımını mutlaka yapın. Hem günlük hem de haftalık olarak bu bakımları yapmanız hem sağlıklı hem de güçlü saçlara kavuşmanızda size yardımcı olacaktır. Duştan önce ve duştan sonra uygulayabileceğiniz maskeler ve kürlerle saçınız eski nemine ve sağlığına kavuşabilir. Elbette kimyasal ürünleri de çok fazla tercih etmemenizi öneririz. Bunlar yerine evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz kürler ve maskeler mevcut.